Jeśli masz pytania? Zadzwoń! 605 889 930lub 669 363 471

Jeśli masz pytania? Zadzwoń!
605 889 930

UPAŁY- GROŹNE DLA ZWIERZĄT

               Każdy organizm eksponowany na działanie nadmiaru ciepła oraz intensywnych promieni słonecznych, narażony jest na pojawienie się niebezpiecznego w skutkach udaru cieplnego

Udar  cieplny  jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia zwierząt,powodującym  dysfunkcję  wielu  narządów  skutkującą  zaburzeniami  homeostazy  całego organizmu. Pojawia się on w sytuacjach, gdy organizm nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru ciepła za pomocą  mechanizmów  fizjologicznych.

Rozróżnia się dwa typy udaru cieplnego: klasyczny i wysiłkowy. Klasyczny związany jest z wysoką temperaturą otoczenia, zaś wysiłkowy powodowany jest zwiększoną aktywnością fizyczną zwierzęcia. Udar  cieplny  występuje  przeważnie  w  miesiącach  letnich  ze  względu  na  wysoką temperaturę powietrza w ciągu dnia, szczególnie gdy towarzyszy mu wysoka wilgotność powietrza.Przy wysokiej wilgotności powietrza nasz pupil ma mniejsze możliwości chłodzenia się. W takich warunkach temperatura wewnętrzna rośnie szybciej, stąd też ryzyko przegrzania jest większe.

Bardzo  częstą  przyczyną  udaru  cieplnego  jest  pozostawienie  latem  psów  w  samochodzie. Temperatura  wewnątrz pozostawionego na nasłonecznionym miejscu samochodu, nawet  z częściowo uchylonymi oknami w ciagu 30-40 min  może osiągnąc nawet 62°C.Widoczne objawy udaru pojawiaja się , gdy ciepłota ciała psa podniesie się do okolo 41-42 ºC, a gdy temperatura ciała osiągnie 42,7–43°C, dochodzi  często do  nieodwracalnego uszkodzenia  termicznego  komórek.

Objawy kliniczne udaru cieplnego:

1.Zwierzę podczas udaru cieplnego wykazuje objawy wyczerpania, do którego dołączają się zaburzenia nerwowe- drgawki , omdlenia czy utrata przytomności
2.Zwykle stwierdza się hipertermię, nawet więcej niż 41,5°C
3 Występuje  przyspieszenie akcji serca (tachykardia) oraz oddechów ( tachypnoe)
4. Dyszenie, nadmierne zianie, czasami ślinotok
5. Suchość i przekrwienie błon śluzowych,
6. Zaburzenie świadomości, niezborność
7. Wstrząs
8.  Można zaobserwować wybroczyny na błonach śluzowych, małżowinach usznych i skórze
9. Mogą pojawic się krwawe  wymioty, krwawa biegunka, skąpomocz lub bezmocz

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ , ŻEBY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO UDARU CIEPLNEGO:

– Unikamy wyprowadzania psów podczas upałów-spacery powinny odbywać się wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy temperatura jest  niższa
– Ograniczamy aktywność ruchową psa podczas upałów
– Musimy zapewnić stały dostęp do świeżej, czystej wody
– Zwierzę powinno przebywać w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach
– Jeżeli zwierzę przebywa na zewnątrz, w ogrodzie musi mieć zapewniony cień
– Podczas plażowania zwracamy uwagę na to, aby pies nie przebywał zbyt długo na słońcu, należy zapewnić mu cień np. pod parasolem, zaopatrzyć się w maty chłodzące lub często wchodzić z psem do wody
-Czasem warto zastanowić się, czy w upalne dni nie zostawić psa w domu by nie narażać go na przegrzanie
– Jeżeli zwierzę przebywa w ogrodzie można schładzać go bawiąc się wodą ze zraszacza lub węża ogrodowego.

               Udar cieplny u psa to nie tylko wynik działania słońca. Nalezy pamiętać, że przegrzanie może nastąpić też w wyniku nadmiernego wysiłku, czyli przepracowania się zwierzęcia. Wzmożona aktywność fizyczna w upalny dzień to połączenie, które szybko może mieć poważne konsekwencje.

Jeżeli doszło do przegrzania organizmu zwierzęcia musimy jak najszybciej go schłodzić przez:

-okłady z mokrego ręcznika w okolicy karku, głowy oraz podbrzusza.
– spryskiwanie przestrzeni między opuszkami palców kończyn
-stawianie zwierzęcia przy wentylatorze i spryskiwanie jego ciała wodą.

Pamiętajmy, że nie stosujemy metod gwałtownego schładzania psa takich jak: wrzucanie do lodowatej wody, bardzo zimne okłady, polewanie ciała zwierzęcia bardzo zimną wodą gdyż efektem takich działań może być szok termiczny.

Należy podkreślić, że podjęte przez właściciela działania mają jedynie charakter prewencyjny i ukierunkowane są na udzielenie psu pierwszej, niezbędnej pomocy.

ZAWSZE, NASTĘPNYM KROKIEM JEST JAK NAJSZYBSZA KONSULTACJA Z LEKARZEM WETERYNARII, KTÓRY PODEJMIE DECYZJĘ O DALSZYM SPECJALISTYCZNYM LECZENIU, ZAPOBIEGAJĄCYM NIEWYDOLNOŚCI NARZĄDOWEJ!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*