Jeśli masz pytania? Zadzwoń! 605 889 930lub 669 363 471

Jeśli masz pytania? Zadzwoń!
605 889 930

Zwichnięcie rzepki, określane jako przemieszczenie rzepki poza rowek bloczkowy kości udowej, jest częstym problemem ortopedycznym zarówno u małych, jak i dużych psów. Najczęściej występuje u ras miniaturowych takich jak Yorkshire Teriery, Pinczer, Chihuahua, wśród 32 ras najbardziej narażonych na zwichnięcie rzepki wymienia się także labradory czy Akita Inu.

Choroba może mieć charakter wrodzony lub jest następstwem urazu lub zmian w obrębie stawu kolanowego.

Przebieg choroby może być zróżnicowany, od łagodnej niestabilności rzepki w obrębie rowka bloczkowego do poważnego, trwałego zwichnięcia rzepki, w kierunku bocznym lub przyśrodkowym, połączonego z deformacją kończyny.

Zwichniecie rzepki zaburza normalne funkcjonowanie stawu kolanowego, powodując zmianę osi kończyny miednicznej, przykurcze mięśni, zmiany zwyrodnieniowe stawu i z czasem całkowite upośledzenie funkcji kończyny.

Stopień uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego zależy od wieku oraz stopnia i czasu trwania zwichnięcia rzepki. Zwichnięcie rzepki przyśrodkowe powoduje postępujące zmiany zarówno w obrębie tkanki kostnej jak i w tkankach miękkich stawu kolanowego.

W początkowym okresie właściciel zwykle zauważa okresową kulawiznę kończyny miednicznej. Zwierzę unosi kończynę tylną, z palcami zwróconymi do wewnątrz, wyczuwalna jest niestabilność rzepki. Zmniejsza się także zakres ruchu w stawie kolanowym. Wszystkim opisanym zmianom może towarzyszyć współistniejące zerwanie więzadła krzyżowego. Objawy są zależne od stopnia zaawansowania choroby, w późniejszym okresie widoczne są już zmiany radiologiczne w stawie kolanowym. Choroba nie leczona prowadzi do trwałego uszkodzenia kończyny lub obu kończyn miednicznych, przez co pies może już nigdy nie odzyskać pełnej sprawności ruchowej.

Pełna ocena zmian jest możliwa podczas badania klinicznego psa, w uzasadnionych przypadkach uzupełnianego badaniem radiologicznym. Skuteczną terapią jest najczęściej zabieg operacyjny, który pozwala przywrócić prawidłowe ułożenie rzepki w stawie kolanowym i zapobiega przemieszczaniu jej w przyszłości.

Podejrzewasz, że Twój pies lub kot potrzebuje operacji stawu kolanowego, ponieważ widzisz, że ma problemy z poruszaniem się i odczuwa z tego powodu ból? PRO-WET to przychodnia, w której Twojemu zwierzakowi zostanie udzielona profesjonalna pomoc. W razie pytań dotyczących tego, na jakich zasadach świadczymy nasze usługi, zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza kontaktowego, który znajdziesz na naszej stronie internetowej.