Jeśli masz pytania? Zadzwoń! 605 889 930lub 669 363 471

Jeśli masz pytania? Zadzwoń!
605 889 930

ODROBACZANIE PSÓW – kiedy i dlaczego należy stosować?

Odrobaczanie psa, oprócz szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, jest jedną z najważniejszych czynności profilaktycznych. Polega ono na podaniu środka farmakologicznego, którego celem jest usunięcie pasożytów wewnętrznych z organizmu zwierzęcia i zapobieganie rozwojowi choroby zwanej

Pasożyty wewnętrzne dzielą się na pasożyty bytujące w jelitach: glisty, włosogłówki, tasiemce i tęgoryjce oraz na pasożyty pozajelitowe: nicienie sercowe, nicienie podskórne i nicienie płucne.

Zarobaczenie wywiera negatywny wpływ na zdrowie i życie pupila. Może być przyczyną problemów trawiennych, wypadania sierści, biegunek, a nawet duszności. Dlatego, jeśli zauważy się w kale pasożyty nie można  tego lekceważyć i od razu należy udać się z psem do lekarza weterynarii.

Profilaktyczne odrobaczanie psów jest ważne nie tylko dla naszych czworonogów, ale również dla właścicieli. Cyklicznie wykonywany zabieg odrobaczania pozwala na utrzymanie naszych zwierząt w zdrowiu oraz dobrej kondycji, a nas chroni przed zakażeniem pasożytami od naszych zwierząt tj:. glista psia, nicień sercowy, nicień podskórny, bąblowiec jednojamowy i bąblowiec wielojamowy.OBJAWY ZAROBACZENIA  :

Objawy inwazji pasożytów wewnętrznych są niespecyficzne. Jednym z nich jest utrata masy ciała. Zwierzę przyjmuje mniejsze porcje jedzenia lub nawet odmawia spożywania pokarmu lub odwrotnie- traci masę ciała mimo podwyższonego apetytu. Inne objawy, które mogą się pojawić to osowiałość, biegunka z domieszką krwi, wzdęcia i wymioty.

KIEDY ODROBACZAĆ?

Schemat odrobaczania zależy od wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia oraz tego, czy preparat podaje się w celach profilaktycznych, czy leczniczych. Wskazane jest także wykonanie badania parazytologicznego kału przed odrobaczeniem, w celu potwierdzenia obecności jaj lub dojrzałych form pasożytów. Jeśli wynik badania będzie ujemny, nie ma potrzeby stosowania leków przeciwpasożytniczych.

Najlepiej działają preparaty weterynaryjne dostępne w gabinetach i przychodniach dla zwierząt oraz w dobrych sklepach zoologicznych.

Należy pamiętać o tym, że środek odrobaczający powinien być dobrany nie tylko ze względu na gatunek – powinien mieć również odpowiednie stężenie i dawkę w zależności od wieku i masy ciała psa. Warto również skorzystać z porady lekarza weterynarii odnośnie wyboru najlepszej formy leku:

Tabletki odrobaczające

Pasty odrobaczające

Preparaty odrobaczające w formie przysmaków

Zawiesiny

Preparaty zakrapiane na skórę

Decyzję o tym, która metoda profilaktyki przeciwko pasożytom wewnętrznym jest lepsza, zawsze powinien podejmować lekarz weterynarii.

Dorosłe psy należy profilaktycznie odrobaczać co 3-6 miesięcy.

Czworonogi, które jedzą surowe mięso lub biorą udział w polowaniach, powinny być odrobaczane częściej, tzn. co 3-6 tygodni.

ODROBACZANIE SZCZENIĄT

Szczenięta są jednym z najważniejszych żywicieli pasożytów wewnętrznych i przyczyniają się do rozprzestrzeniania się ich w środowisku. Dlatego ich profilaktyczne odrobaczanie jest bardzo ważne. Schemat należy ustalić w taki sposób, żeby preparat przeciwpasożytniczy był podany 7-14 dni przed planowanymi  szczepieniami ochronnymi przeciwko chorobom zakaźnym.

O ZALECANYCH TERMINACH ODROBACZANIA I SZCZEPIEŃ PSA

LEKARZ WETERYNARII POINFORMUJE CIĘ PODCZAS PIERWSZEJ WIZYTY

W PRZYCHODNI.