Jeśli masz pytania? Zadzwoń! 605 889 930lub 669 363 471

Jeśli masz pytania? Zadzwoń!
605 889 930

DIROFILARIOZA-CHOROBA PRZENOSZONA PRZEZ KOMARY

Dirofilarioza jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez nicienie z rodzaju Dirofilaria przenoszone przez komary
Jeszcze kilka lat temu zarażenie dirofilariozą u zwierząt i ludzi wiązało się z podróżą do krajów południowej Europy lub USA. Obecnie ocieplenie klimatu spowodowało, że jest możliwe  zarażenie psa przez rodzimego komara.

Samice komarów pobierają krew od zarażonych zwierząt wraz z larwami – mikrofilariami, które przenikają do narządów gębowych komara. Podczas ukąszenia przez komara larwy przedostają się do ranki, a następnie tkanki podskórnej (Dirofilaria repens) lub z krwią do komór serca i tętnicy płucnej (Dirofilaria. Immitis). Od kilku lat w Polsce zarówno u psów, jak i u ludzi są wykrywane głównie przypadki dirofilariozy podskórnej. Dirofilarioza sercowa występuje bardzo rzadko. W Polsce odnotowano  pojedyncze przypadki.

 Pies jest żywicielem ostatecznym pasożyta Dirofilaria repens, co oznacza, że w jego organizmie rozwijają się dojrzałe płciowo stadia, które dają początek nowemu pokoleniu larw, tzw mikrofilarii, które krążąc we krwi, mogą być źródłem kolejnych zakażeń dla zwierząt i ludzi. Dorosłe nicienie mogą osiągać długość od 5 do 30 cm i lokalizują się głównie pod skórą tworząc okrągłe guzki o średnicy około 1- 2 cm, które z czasem mogą przekształcić się w ropnie.

Guzek w tkance podskórnej z dirofilarią

Obraz makroskopowy dirofilarii

Chorobie często towarzyszy zapalenie skóry,  może wystąpić rumień i świąd, które powodują intensywne drapanie się. Dalszymi konsekwencjami są miejscowe łysienie i twardnienie skóry. Czasami dirofilarioza skórna może przebiegać całkowicie bezobjawowo.Diagnozuje się ją poprzez wykonanie rozmazu krwi w celu stwierdzenia obecności mikrofilarii. Pewniejszy wynik daje histopatologiczne lub ultrasonograficzne badanie guza.

Leczenie:

Podstawą leczenie jest chirurgiczne usunięcia guzka, dzięki któremu pozbywamy się dorosłych pasożytów oraz prowadzona pod kontrolą lekarza weterynarii farmakoterapia preparatami przeciwpasożytniczymi ograniczającymi liczbę mikrofilarii we krwi



Profilaktyka:

Zagrożenie dirofilariozą rośnie, żeby uchronić pupila, należy przede wszystkim jej zapobiegać. Podstawą profilaktyki jest chronienie czworonoga przed ukąszeniami komarów, np. nie  podróżować  z psem do krajów tropikalnych, ograniczać wieczorne spacery w czasie upałów czy zabezpieczać pomieszczenia, w których przebywają ludzie i zwierzęta przed komarami.

Poza tym ochrona przeciwko ektopasożytom powinna uwzględnić preparaty nie tylko przeciwko kleszczom, ale także odstraszające owady latające, środki przeciwpasożytnicze w postaci kropli typu spot- on (zakrapianych na skórę) lub założenie specjalnej obroży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*