Jeśli masz pytania? Zadzwoń! 605 889 930lub 669 363 471

Jeśli masz pytania? Zadzwoń!
605 889 930

PROBLEMY Z UZĘBIENIEM U GRYZONI -WAŻNE WSKAZÓWKI

Wyjątkowe i chrakterystyczne uzębienie to najważniejszy atrybut każdego gryzoni, który pozwala im czerpać mnóstwo frajdy z gryzienia  twardych przekąsek. Nie występuje u nich pokolenie zębów mlecznych. Nie przechodzą wymiany zębów wraz z osiągnięciem dojrzałości

Wszystkie zwierzaki należące do tej grupy mają zęby sieczne, które rosną przez całe życie.  U niektórych gatunków (np. świnek morskich, szynszyli) stale rosną również zęby trzonowe. Dlatego złamane zęby mogą odrostać.

Aby domowe gryzonie mogły cieszyć się zdrowymi, wypielęgnowanymi zębami, nigdy nie należy zaniedbywać u nich profilaktyki stomatologicznej.

Zęby naszych pupili, w warunkach domowych mają ograniczone możliwości, aby się ścierać.  Dlatego Jeśli  pozwolimy, aby nadmiernie wyrosły, mogą kaleczyć pyszczek pupila i powodować ból oraz będą uniemożliwiać mu prawidłowe gryzienie.

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ OPIEKUNA GRYZONIA:

Problemy z uzębieniem początkowo nie dają zauważalnych objawów, z czasem jednak zwierzę odczuwa coraz wiekszy dyskomfort, zaczyna wybierać  pokarm, który da się łatwo pogryźć bez nasilenia bólu np. owoce, warzywa. Wraz z rozwojem problemu pojawia się niechęć do jedzenia , a czasem całkowity brak apetytu. Objętość odchodów zmniejsza się, zwierzę staje się apatyczne i chudnie, co w szybkim czasie może skończyć się nawet śmiercią. Na skutek podrażnień w jamie, mogą pojawić się stany zapalne oraz ropnie.

Kolejnym ważnym problemem u gryzoni, są coraz częściej spotykane wady zgryzu, którepowodują nierównomierne ścieranie zebów. Może dochodzić rownież do nieprawidłowego wzrostu siekaczy lub zębów trzonowych. Na zębach trzonowych mogą pojawić się  ostre krawędzie, które drażnią i ranią język lub policzki, prowadząc do zburzeń w pobieraniu pokarmu

JAK MOŻEMY ZAPOBIEGAĆ PROBLEMOM Z UZĘBIENIEM:

1. Powinniśmy regularne dostarczać zwierzętom gryzaków i pokarmów ułatwiających ścieranie zębów.

2. Do jadłospisu małych pupili powinniśmy włączyć twarde i chrupiące przysmaki, np. kolby, orzechy, nasiona (np. jęczmienia, kukurydzy, pszenicy), korzenie roślin.

3. Ścieranie wspomagają także pokarmy o wysokiej zawartości włókna, zachęcające do długiego
i intensywnego żucia np. siano, suszone zioła, warzywa (np. marchewka, dynia)

4. Nalezy ograniczyć udział w diecie podopiecznych miękkich pokarmów, nie wymagających dokładnego rozgryzania lub wysokocukrowych przekąsek

5. Przeprowadzanie regularnej weterynaryjnej kontroli uzębienie

6. W przypadku gryzoni z wadami zgryzu niezbędne mogą być konsultacje nawet co kilka tygodni. Jeśli zęby gryzonia uległy przerośnięciu lub złamaniu, konieczna jest ich korekcja w gabinecie weterynaryjnym.

ZAPRASZAMY DO PRZYCHODNI NA BADANIE STOMATOLOGICZNE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*