Jeśli masz pytania? Zadzwoń! 605 889 930lub 669 363 471

Jeśli masz pytania? Zadzwoń!
605 889 930

KASTRACJA I STERYLIZACJA ZWIERZĄT

Większość psów i kotów osiąga dojrzałość płciową w wieku około 6-12 miesięcy. Jako właściciel psa musisz podjąć decyzję, czy chcesz dopuścić pupila do rozrodu. Należy przemyśleć wszystkie kwestie związane z posiadaniem szczeniąt lub kociąt i znaleźć odpowiedzi na pytania – czy każdemu zwierzęciu znajdziesz dobry dom? Czy na świecie nie ma już wystarczająco dużo bezdomnych, nieszczęśliwych psów i kotów?

Zanim podejmiesz decyzję o poddaniu psa zabiegowi sterylizacji lub kastracji,  upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne informacje.

Pojęcie „sterylizacja” bywa używana zamiennie z „kastracją ”, jednak oba terminy mówią o innych zabiegach chirurgicznych.

W zależności od płci zabieg sterylizacji będzie przebiegał inaczej. U samic podczas zabiegu podwiązuje się i przecina jajowody, natomiast u samców czynności te dotyczą nasieniowodów. W wyniku operacji zostaje uniemożliwione przemieszczanie się w drogach rodnych komórki jajowej oraz plemnika i w ten sposób zostaje zahamowany proces zapłodnienia. W przypadku wysterylizowanej samicy  cykl płciowy nie ulega zmianie i nadal będą wytwarzane hormony płciowe, natomiast pozostanie ona bezpłodna. W przypadku sterylizowanych psów jądra nie są usuwane, zachowana jest produkcja testosteronu i popęd płciowy, ale pies jest bezpłodny.

Zabieg kastracji jest bardziej inwazyjny. Przeprowadza się operację, podczas której wycina się gruczoły płciowe, czyli gonady. U suczek usuwa się jajniki i ewentualnie macicę a u samców jądra z najądrzem .   

Pozytywne skutki kastracji:

Kastracja wywołuje  pozytywne efekty dla zdrowia oraz zachowania się zwierząt. Pozbawienie gruczołów, wytwarzających hormony płciowe, wpływa na niwelowanie skutków chorób, związanych ze złą gospodarką hormonalną organizmu tj:

  • brak ryzyka wystąpienia tzw. ciąż urojonych.
  • brak nieplanowanej ciąży
  • pozbyciu się zachowań wynikających z obecności dużej ilości testosteronu tj. jak kopulowanie z zabawkami czy nogami domowników, znaczenie moczem, ucieczki czy włóczęgostwo.
  • kontrola populacji bezpańskich zwierząt
  • profilaktyka nowotworów gruczołu mlekowego i układu rozrodczego,
  • profilaktyka ropomacicza u suk,
  • profilaktyka chorób prostaty 
  • profilaktyka zaburzeń dermatologicznych na tle hormonalnym
  • eliminacja niepożądanych zachowań (np. agresji) u zwierząt 

Trzeba pamiętać, że kastracja nie usunie zachowań wyuczonych, związanych z nadmierną pobudliwością psa,  nudą,  czy brakiem zaspokojenia podstawowych potrzeb zwierzęcia.

Ewentualne skutki uboczne kastracji:

  • otyłość – ponieważ hormony płciowe mają wpływ także na metabolizm organizmu
  • zapalenie zewnętrznych narządów płciowych, zapalenie pochwy, nietrzymanie moczu u samic
  • niedrożność cewki moczowej u kocurów, 
  • zaburzenia endokrynologiczne oraz niekorzystne, z punktu widzenia właścicieli, zmiany behawioralne 


KASTRACJA FARMAKOLOGICZNA

Przyprowadzamy ją w celu czasowego zniesienia płodności, w sytuacjach kiedy właściciel nie jest zdecydowany na kastrację chirurgiczną oraz gdy nie jest pewny, czy w przyszłości nie będzie chciał mieć potomstwa od swojego psa lub kota. Kastracja farmakologiczna dobrze sprawdza się też u psów, u których narkoza wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

Kastrację farmakologiczną przeprowadza się wszczepiając pod skórę psa  preparat w postaci niewielkiego czipu, który uwalnia substancję czynną ograniczającą produkcję testosteronu. Dzięki temu, pies pozostaje bezpłodny na okres od 6 do 12 miesięcy. 

Dużym plusem kastracji farmakologicznej jest jej odwracalność. 

W przypadku suk wprowadza się antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek lub zastrzyków. Za pomocą tabletek hormonalnych można przesunąć cieczkę u suki lub podając zastrzyk hormonalny co 5-6 miesięcy blokować ruję. U kotek zahamowanie rui uzyskuje się podając tabletki hormonalne doustnie.

Wszystkie te rozwiązania ingerują w układ hormonalny suki lub kotki i wiążą się z wieloma skutkami ubocznymi, dlatego muszą być podawane pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii.

Jak przebiega zabieg kastracji?

Umawiamy się z Państwem na konkretny termin i godzinę. Właściciel przywozi pas lub kota do przychodni, a po kilku godzinach może do zabrać do domu. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pies otrzymuje środki przeciwbólowe i antybiotyk. W celu zabezpieczenia szwów przed wygryzieniem lub wylizaniem rany pooperacyjnej zwierzęciu zakładany jest kołnierz ochronny lub ubranko pooperacyjne na okres 10 dni. Na wizycie kontrolnej po 10 dniach od zabiegu usuwane są szwy i zostaje przeprowadzana kontrola  prawidłowości gojenia rany pooperacyjnej.

Jeżeli macie Państwo pytania i chcielibyście uzyskać fachową poradę odnośnie zabiegu kastracji zapraszamy do kontaktu z lekarzami Przychodni „ PRO-WET”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*